Ana Sayfa   Bolvadin   Belediyemiz   Önemli Bilgiler   Bilgi edinme   İletişim

Başkandan


Başkanın Mesajı

Değerli Bolvadinliler
Bolvadin'imizin en önemli sorunlarının temelinde, Bolvadin'de doğan, Bolvadin'de büyüyen gençlerimizin, Bolvadin'de iş ve aş bulamaması vardır.
 • devamı...
 • Belediye Email Listesi

  Belediyemiz Hizmetlerinden Haberdar Olmak İstiyorsanız E-mail Listemize Üye Olunuz  Özburun Kasabası

  Bolvadin'in kuzeyinde, Bolvadin'e 15 km. uzaklıktadır. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 4948'dir. Bahçelievler, Çaybaşı, Ulucami, Üsküdar ve Şehirönü olmak üzere 5 mahallesi vardır. Kasabada 1 ilköğretim okulu, 1 Kur'an Kursu, yer almaktadır. Belediye teşkilatı 1960 yılından sonra kurulmuştur. Yüksek kalorili kömür üretilen ocaklar vardır.

  Antik Kral Yolu'nun üzerinde olan Özburun'un tarihi eskidir. Frikya, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait bol mimari malzeme vardır. Özburun Belediyesi'nin bahçesinde bulunan Aslan Başlı Oturma Taşları, Helenistik Devre ait antik nekrapol yeri olan "Kepez" mevkisinden getirilmiştir. Ulucami Mahallesindeki kilise kalıntısından çıkarılan Haçlı Sunak Taşı, erken Bizans devrine aittir.

  Buraya yerleşen ilk Türk boyu Avşar Yörükleridir. 11. asrın sonlarında "Avşar" mevkisine yerleşmişlerdir. Sonra şimdiki yerlerine taşınmışlardır. Burada Roma devrine ait mezar taşları vardır.

  Bölge, İslami dönemde daha da gelişmiştir. Doğuya yapılan seferlerde hep bu yol kullanılmıştır. Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan IV. Murat'ın sefernamelerinde, Özburun'un ismi geçer. Bu devre ait tahrir defterlerinde büyük bir merkez olduğu görülmektedir.

  Anket