BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANIN MESAJI
BAŞKANA ULAŞIM
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
BELEDİYE MECLİSİ
FAALİYET RAPORLARI
MÜDÜRLÜKLER
ESKİ BAŞKANLAR
ETİK KOMİSYONU
KAMU HİZMET STANDARTI
STRATEJİK PLAN
PROJELERİMİZ
HABERLER
DUYURULAR
ETKİNLİKLER
KAYBETTİKLERİMİZ
İMAR PLANI İLANLARI
GENEL BİLGİLER
TARİHİ BİLGİLER
COĞRAFİ BİLGİLER
MAHALLE VE MUHTARLAR
KÖY VE KASABALAR
e-BELEDİYE
ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ
EMLAK VERGİSİ
İŞYERİ RUHSATI
SU ABONELİĞİ
EVLENDİRME İŞLEMLERİ
CENAZE-DEFİN İŞLEMLERİ
DİĞER BİLGİLER
GENEL BİLGİLER
İLETİŞİM FORMU
TELEFON REHBERİ
 
» Bolvadin  » Köy ve Kasabalar
Büyükkarabağ Köyü
01.12.2014 09:42

 Bolvadin´in doğu tarafında Emirdağlarının eteklerine kurulmuştur. Bolvadin´e 20 km. uzaklıktadır. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 3657´dir. Dışarıya göç vermektedir. Başlıca göç ettiği yerler Denizli, Aydın, İzmir, Manisa ve Eskişehir´dir. Göçün nedeni toprakların verimsizliği ve işsizliktir.

Büyükkarabağ Köyünde, Atatürk, Fevzi Çakmak, Hacı Bekir ve Karşıyaka isimli dört mahalle vardır. Kasabada 1 ilköğretim okulu, kütüphane ve 1 cami vardır. 1980 yılından sonra belediye kurulmuştur.

Köyün olduğu yerde, Roma Devri´nin ünlü şehirlerinden "Julia" şehri vardır. Bu şehir para basmış önemli kültür ve ticaret merkezlerinden birisidir. Ünlü tarihçi W. Ramsay bu şehrin Polybotum (Bolvadin) ile Pissia (Piribeyli) arasındaki yol üzerinde olduğunu söyler. Bizanslılar zamanında şehir küçülmüş, dağılmıştır. 6 km. çapında olan şehrin, bina temelleri halen mevcuttur.

Karabağlı Aşiretinin 1712 yılındaki iskanına kadar boş kalan kasaba, konar göçer aşiretlerin geçici konak yeri olmuştur. Kaleden Eber Gölü´ne kadar sık ormanlıkla çevrili olsa da bu ormanlar 1900 yılı başlarına kadar yaşamış, zamanla köy halkı tarafından kesilerek, yakacak olarak kullanılarak yok edilmiştir. Bugün köy ve çevresinde bir tek ağaç yoktur. Erozyon ve verimsizlik hat safhadadır.

Köy halkı, Bozulus Türkmen Aşiretinin, Karabağ Boyundandır. 10. asrın sonlarında Hazar Denizi´nin doğusundaki Mangışlak bölgesinden çıkarak Ön Asya´ya gelmişler, uzun yıllar Erzurum-Musul arasındaki bölgede yaylak-kışlak hayatı yaşamışlardır. Sonra Eyyubiler Devleti´ni kurdular. Bu devletin hükümdarı Selahaddin Eyyubi Karabağ Türkmen Aşiretindendir. Bu devletin yıkılmasından sonra aşiret, Arap Aşiretlerinin baskısı altında kalmıştır. Bu nedenle aşiretin bir kısmı Kafkasya´ya kaçmış; "Erran" bölgesine yerleşmiş, kalanlar Diyarbakır-Musul arasındaki bölgelere yerleşmişlerdir. Günümüzde, Kuzey Irak´taki Türkler ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayanlar Bozulus Türkmen Aşiretindendir. Kürt köylerinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar, zamanla dillerini kaybetmiş, Kürtçe konuşmaya başlamışlardır ancak adetlerini ve törelerini kaybetmemişlerdir.

Erran Bölgesine yerleşen aşiret bir süre sonra "Karabağlı" ismi ile anılmaya başladı, bölgenin ismi de "Karabağ" oldu. 16. asrın sonlarında burası Osmanlı topraklarına katıldı. Buradaki Karabağlı Aşireti, büyük gruplar halinde Anadolu´ya, İran´a göç etti. Kalanlar; bugünkü "Dağlık Karabağ" halkını oluşturur. Ege Bölgesinde Aydın, Manisa, Balıkesir yörelerinde yoğun olarak bulundular. Burada yaylak-kışlak hayatı yaşadılar. 1691 İskan Kanunu gereğince Bolvadin, Kütahya ve Eskişehir´e bağlı köylerdeki ören yerlere iskan oldular. Aşiretin, Bolvadin´e yerleşmesi 1712 yılında tamamlandı. İskan olayını Bolvadin´in yetiştirdiği ünlü valilerden Mehmet Şatır Paşa ve oğlu Seyid Ahmet Paşa gerçekleştirdi. Aşiret, o günkü Bolvadin sınırları içinde 28 köy kurmuştur. Bu köylerin en büyüğü ve beyköyü "Büyükkarabağ Köyüdür". İlk iskan oldukları yer kale ve civarıdır.
Büyükkarabağ Kasabası, 30 Mart 2014 mahalli seçimlerinden sonra köy satüsüne dönüşmüştür.Köy ve KasabalarBüyükkarabağ Köyü


1